Co si zabalit do porodnice?
Zbývá pár týdnů do narození vašeho miminka, chystáte výbavičku, pokojíček, vybíráte roztomilé oblečky. Ale máte už sbalenou tašku do porodnice? Nebo ji právě chystáte a nejste si jisti, co všechno budete potřebovat? Možná naleznete inspiraci v následujících řádcích.
Co konkrétně tedy do tašky přihodit?
Je zřejmé, že seznam věcí potřebných do porodnice se odvíjí od mnoha faktorů. Je rozdíl, zda máte termín porodu v horkém létě či uprostřed tuhé zimy. Podle toho zvolíte vhodné oblečení pro sebe i pro nového člena rodiny. Záleží i na tom, jakou porodnici si vyberete.
Některá zařízení poskytují zdarma například plenky, poporodní vložky atd. Je tedy na místě tyto okolnosti uvážit, abyste s sebou neměli zbytečně moc věcí, případně aby vám naopak něco nescházelo.
1. Doklady
Bezpochyby jedna z nejdůležitějších položek seznamu. Budete potřebovat průkaz totožnosti i lékařskou dokumentaci. Patří sem:
- Občanský průkaz
- Kartička pojištěnce
- Těhotenská průkazka
- Rodný list
- Zdravotní dokumentace spojená s těhotenstvím
- Prohlášení o jméně dítěte
- Porodní plán (pokud máte dulu)
Pokud jste vdaná, připravte si ještě oddací list a rodný list manžela. Pokud jste naopak svobodná či rozvedená, přidejte k dokumentům i doklad o určení otcovství a potvrzení o příjmení po otci (pokud tedy dítě ponese jeho příjmení). Oba dokumenty si můžete vyžádat na matrice.
2. Potřeby pro maminku
- Košili s knoflíčky pro pohodlné kojení
- Kojicí podprsenka
- Dostatečné množství poporodních vložek (i na prsa)
- Alespoň pět kusů poporodních síťovaných kalhotek
- Chrániče na bradavky
- Mast na bradavky
- Pravidelně užívané léky a vitamíny
- Hygienické potřeby – kartáček, pasta, mýdlo, šampón, ručník (vhodný je ten rychleschnoucí), hřeben
- Přezůvky – nejlépe dvoje – jedny na běžné chození, druhé do sprchy
3. Výbava pro miminko
- Plenky
- Vlhčené ubrousky
- Jednorázové přebalovací podložky
- Potřeby pro hygienu – dětský olejíček, krém na opruzeniny, dětský pudr…
- Oblečení – body, dupačky, ponožky a v závislosti na aktuálním počasí i vhodnou svrchní vrstvu, ponožky, bavlněná čepička. Miminku oblékáme vždy o jednu vrstvu víc než sobě.
- Zavinovačka
- Vhod mohou přijít i látkové pleny
- Dvě žínky – jedna na tělo, druhá na obličej
- Dudlík – pokud jej plánujete používat, nezapomeňte jej ještě doma vyvařit ve vroucí vodě
- Na cestu z porodnice si pak připravte dětskou autosedačku (tzv. vajíčko) a k ní dle aktuálního počasí fusak nebo deku
To jsou tedy věci, bez kterých se vy a vaše miminko při pobytu v porodnici neobejdete. Máme ale pro vás ještě pár tipů, které by vám tyto dny mohly ještě více zjednodušit či zpříjemnit. Tady jsou:
4. Zábava
Pro rozptýlení a případně zkrácení chvil se hodí například kniha, čtečka nebo nástroje pro poslech hudby – nezapomeňte na sluchátka a také na nabíječku na telefon.
Zkuste si připravit již nějaké hračky, kterými zabavíte své miminko.
5. Oblečení navíc
Hodí se župan a obzvlášť v zimních měsících přibalte i teplé ponožky.
6. Jídlo
O nemocniční stravě je známo, že často není příliš chutná, někdy dokonce ani vhodná. Myslete na to a vezměte si s sebou to, co máte rády. Některé maminky po porodu nesnesou pevnou stravu. Přibalit si tedy můžete i různé ovocné kapsičky nebo smoothie.
7. Léky
Hodit by se vám mohl například paralen či léky s obsahem macrogolu (na zácpu).
8. Jelení lůj
Při porodu se vám mohou nepříjemně vysušovat rty, přibalte si tedy nějaký balzám pro jejich ošetření.
9. Nafukovací kruh
Obzvláště po porodu přirozenou cestou mnohé maminky pociťuji velký diskomfort při sezení. Zkuste si přibalit do tašky nafukovací kruh. Uleví se vám.
Nezapomeňte v tašce do porodnice i na tatínka
Pokud budete mít u porodu otce dítěte, případě jinou blízkou osobu, myslete i na ně. S sebou by si měli vzít přezůvky a peníze na poplatek, který možná bude třeba zaplatit za zapůjčení věcí k porodu.
Myslete i na jídlo a pitný režim. Pokud budete chtít první chvilky s vaším miminkem dokumentovat, nezapomeňte na mobilní telefon, případně fotoaparát či kameru.
Co raději nechat doma?
Jedná se hlavně o cennosti, šperky a větší obnosy peněz. Doma nechte ale i parfémy. Miminko by si mělo zvyknout na vaši přirozenou vůni, a navíc parfémy a deodoranty mohou děťátko dráždit.
V prvé řadě myslete na miminko, jeho potřeby!
A kdy se vlastně začít balit do porodnice?
Nejpozději byste s přípravami měli začít kolem 35. týdne těhotenství. Samozřejmě, čím dříve, tím lépe. Pokud by se rozhodlo děťátko na svět přijít dřív, budete připraveni. Včasnou přípravu by měly mít na paměti hlavně nastávající maminky s rizikovým těhotenstvím.
Věci je vhodné rozdělit do dvou tašek. Jednu budete mít při ruce na porodním sále, druhou pak na oddělení šestinedělí.
Jak konkrétně by tedy mohl vypadat úvodní seznam věcí do porodnice?
Pro maminku:
- Doklady
- Alespoň dvě košile
- Župan
- Přezůvky
- Kojicí podprsenka
- Vložky do podprsenky
- Poporodní vložky a kalhotky
- Hygienické potřeby
- Pravidelně užívané léky
- Telefon s nabíječkou
- Kniha, časopisy
Pro miminko:
- Plenky
- Vlhčené ubrousky
- Jednorázové přebalovací podložky
- Potřeby pro ošetření zadečku
- Ručník
- Vhodné oblečení
- Zavinovačka
A hlavně nezapomeňte - že máte k ruce tatínka. Pokud vám bude cokoliv chybět - zajede domů či do obchodu - aby doplnil chybějící dílek skládačky v podobě tašky do porodnice.
Nyní již máte ucelenou představu, jak se připravit na pobyt v porodnici. Pamatujte však, že každý má své individuální potřeby. Je tedy vhodné náš seznam upravit podle vlastních potřeb a preferencí.
Přejeme vám, aby pro vás příchod miminka na svět proběhl hladce a ve zdraví a aby vaše nejen první společně strávené chvilky byly plné štěstí a radosti. A až přijde vhodná chvíle - oslavte tuto šťastnou událost s rodinou.