Výživa batolete a jak na to
Vašemu malému miminku je už rok a v podstatě už může konzumovat to, co vy. Ovšem není to tak jednoduché, jak to může na první pohled vypadat. Jídlo pro batolata by nemělo být osolené, okořeněné a samozřejmě musí být hlavně zdravé plné všech důležitých vitamínů a minerálů.
Dítko by mělo jíst dostatečné množství základních surovin, jako je čerstvé ovoce, zelenina, vejce, maso, pšenice, zakysané výrobky, máslo, tvaroh, za studena lisované oleje. Jídelníček batolete by měl být co možná nejpestřejší.
Jídelníček ročního dítěte
Pestrá strava je základ, snažte se tedy dítku dopřát co možná nejbohatší jídelníček.
Ovoce, zelenina
Tyto potraviny jsou důležité v každém věku, dítě by se s nimi mělo začít seznamovat od malička. Roční batole už může jíst prakticky všechny druhy zeleniny, takže se nebojte zeleninu a ovoce různě kombinovat a střídat. Co se týče exotického ovoce, nejprve potomkovi nabídněte pouze malé množství, hlídejte, zda se u něj neprojeví alergická reakce.
Zelenina a ovoce obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu. I dítě by mělo sníst za den 5 porcí zeleniny, stejně jako dospělý člověk.
Mléčné produkty
Sýry, mléko a jogurty jsou též důležitou součástí jídelníčku. Roční dítko už samozřejmě nepotřebuje takové množství mléka jako miminko, proto je dobré ho nahrazovat dalšími mléčnými produkty, jako jsou právě sýry či jogurty. Dítě v tomto věku ale stále ještě přijímá speciální batolecí mléko plné živin. Denně by mělo přijmout asi 300-500 ml tohoto mléka. Jestliže dáváte dítěti klasické kravské mléko, volte plnotučné, pamatujte, že malé dítě nedrží dietu a tuky potřebuje. Mléčné produkty by měl potomek v tomto věku jíst alespoň 2x denně.
Nemléčné zdroje bílkovin
Do této kategorie patří maso, ryby, vejce, ale též tofu, čočka či oříšky. Maso podávejte různé, střídejte ho. Mezi oblíbené luštěniny patří cizrna nebo červená čočka. Dále můžete servírovat klasickou čočku, hrách a fazole. Rybu by dítě mělo jíst jednou až dvakrát za týden, vhodnější jsou tučnější druhy ryb.
Pečivo, těstoviny, brambory, rýže
I škroby a sacharidy patří do dětského jídelníčku, zejména škrob je dobrým zdrojem energie. U pečiva se doporučuje střídat celozrnné pečivo s tím klasickým z bílé mouky. S celozrnným pečivem to nepřehánějte, obsahuje mnoho vlákniny a tím pádem by ho dítě hůře trávilo. Co se týče brambor, můžete zařadit také sladké brambory tzv. batáty.
Cukry, tuky
Konzumace přehnaného množství cukrů a tuků není zdravá nejen pro dítě, ale samozřejmě i pro dospělého. Rozhodně je vhodné sladká a tučná jídla dítěti omezovat. Navíc děti si velmi rychle zvyknou na sladkou chuť a tvoří se tak nezdravá závislost. Někteří rodiče zcela zakazují konzumaci sladkostí, to však také není vhodná cesta. Rozumnější je občas nějakou tu sladkou pochutinu dítěti dopřát, protože čím více budete potomkovi něco zakazovat, tím více to bude chtít.
Pokud jde o tuky, volte raději ty rostlinné než živočišné. Ideální jsou různé oříšky. Ty můžete doma nasekat na jemno či z nich vyrobit pastu.
Nevhodné potraviny pro batole
- Slané pokrmy – takto malému dítěti byste neměli jídlo solit. Nadměrné množství soli zatěžuje ledviny a kardiovaskulární systém. Nedávejte dítěti pečivo se solí na povrchu, uzeniny, slané sýry či tavené sýry.
- Sladké pokrmy – se sladkým to nepřehánějte, ale ani ho striktně nezakazujte. Pokud dáte dítku jednou týdně kousek sušenky, nic se mu nestane.
- Sladké pití – obsahuje hodně cukru a umělých barviv, ani sycené limonády nejsou vhodné kvůli obsahu oxidu uhličitého. Sladké pití v noci je špatné pro zuby.
- Kořeněná jídla – malé dítě nepotřebuje překořeněné jídlo, na dochucení jsou vhodnější čerstvé bylinky.
- Umělá barviva a konzervanty – ty pochopitelně do dětského jídelníčku nepatří.
- Smažené jídlo – ani dospělí lidé by to neměli přehánět se smaženým jídlem, natož děti.
- Nízkotučné produkty – dítě nedrží dietu, nic takovému mu nedávejte.
- Mnoho vlákniny – s vlákninou to nepřehánějte, dítě v batolecím věku ji nedokáže dobře strávit.
Dávejte si pozor na malé potraviny, jako jsou oříšky či semínky. U batolat hrozí riziko udušení. Ideální je tyto potraviny rozemlít, skvělý je například domácí oříškový krém.
Jídelníček pro batole na ukázku
Po probuzení – kojení, případně batolecí mléko
Snídaně (20 % z celkového denního příjmu)
- pečivo trochu namazané margarínem, sýr, zelenina, ovoce
- obilná kaše, müsli, ovoce
- bílý jogurt s ovocem
Svačina (5 % z celkového denního příjmu)
- mléčný produkt, například jogurt s ovocem
Oběd (40 % z celkového denního příjmu)
- dostatek bílkovin a sacharidů
- polévka zeleninová
- maso, případně vejce, přílohou mohou být brambory, těstoviny, rýže atd.
- dostatek zeleniny
- jako dezert po obědě může být přesnídávka, mléčná rýže či jogurt s ovocem
Svačina (5 % z celkového denního příjmu)
- u nekojených dětí vhodné batolecí mléko
- pečivo
- syrová zelenina
Večeře (30 % z celkového denního příjmu)
- zeleninová, eventuálně ovocná kaše
- brambory, těstoviny či rýže se zeleninou
- batolecí mléko, případně kojení
Co se týče pitného režimu, nejlepší je voda nebo dětský neslazený čaj.
Tipy pro správné stravování batolete
- Pestrý výběr – zkoušejte různé potraviny a vytrvejte, jestliže dítě ze začátku novou potravinu odmítá.
- Jděte příkladem – jestliže sami jít nezdravě, nemůžete po dítěti vyžadovat zdravý jídelníček.
- Hezké servírování – snažte se jídlo servírovat hezky a zajímavě, přeci jen hezké jídlo na hezkém talíři bude pro dítě lákavější než nevzhledné jídlo podivné barvy.
- Společné jídlo – pokuste se alespoň jedno jídlo denně jíst společně jako rodina, minimálně trvejte na tom, že jídlo se jí u stolu, nikoli všude možně po bytě.
- Menší porce – servírujte dítku menší porce, vždy si přeci může přidat, nenuťte ho jídlo dojídat.
- Motivace – jestliže malý nejedlík sní s chutí celý oběd, pochvalte ho.
- Pravidelnost – i pro dospělého je důležité pravidelné jídlo, u dítěte dodržujte jídlo 4-5 denně. Mezi jídly nedovolte dítku uždibovat dobroty, pravděpodobně by pak hlavní jídlo odmítlo.
- Samostatnost – okolo roku a půl už by batole mělo být schopné jíst samo lžičkou, takže ho v samostatnosti podporujte.